14.02.2022 г.
Постижения и резултати в няколко направления отбелязва само година след създаването си Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и последващата му подготовка за повторна употреба и рециклиране. В края на 2020 г. на територията на търговски парк „Джъмбо Плаза“ в гр. София бяха разположени 8 броя специализирани контейнери за текстил, а събраният материал е обработван в производствената база на компанията Текс Тийм в гр. Варна. В рамките на 1 година са събрани близо 80 000 кг. дрехи и обувки, около 75 000 кг от тях са подготвени за повторна употреба, а над 2 200 кг са подготвени за рециклиране. Хъбът е създаден по проект, финансиран от Оперативна програма „Околна среда“ и основната му цел е създаването на достъпна система за събиране на употребяван текстил от домакинствата като предпоставка за ускоряване на прехода към кръгова икономика и насърчаване на повторната употреба като предпочитан метод за оползотворяване на отпадъците. „Наблюдаваме все по-голяма готовност и желание сред хората да изхвърлят разделно ненужните си дрехи и обувки. Отдаваме това от една страна на по-голямата запознатост за смисъла от подобно действие и осигурената възможност да го направят – контейнерите за разделно събиране на текстил стават все по-разпознаваеми. От друга страна все повече хора имат осъзната нужда да допринасят за опазване на околната среда и търсят варианти да го правят в ежедневието си“, коментира Цветелина Томова, ръководител на проекта.
Според Плана за кръгова икономика на ЕС на територията на всяка страна-член трябва да бъде създадена система за разделно събиране на текстил с национално покритие, по подобие на други материални потоци като пластмаса, хартия, стъкло и т.н. През последните 2-3 години няколко общини поставят специализирани контейнери на територията си, но все още в по-ограничени количества и обхват. Разполагането на подобни контейнери на местата на продажба на нови артикули, ритейл паркове или молове е практика в Западна Европа и САЩ, която пилотно се прилага и в България. „Към момента, по-малко от 1% (около 1000 т/г) от образуваните отпадъци от текстил се събират за последващо третиране в специализирани предприятия. Жизненият цикъл на дрехите в България се ограничава до един потребител – и то за все по-кратко време. С реализирания проект успяхме да демонстрираме най-добрите практики в сектора, подпомагащи ефективното разделно събиране, повторна употреба и рециклиране на отпадъци от текстил“, коментира още Цветелина Томова.
В рамките на проекта за първи път в България е интегрирано софтуерно решение за управление на системата по събиране на текстил, което позволява проследяването на генерираните количества текстил в поставените контейнери, включително осигуряване на информация за събрано и балирано количество, водене и следене на локациите на контейнерите, подпомагане на логистични решения и внедряване на ефективни маршрути на техниката за събиране на текстила. Внедрени са също поточна линия и телескопична подаваща лента с цел осигуряване на ефективност на сортировъчните дейности, както и оборудване за последваща обработка (пране и сушене) на годния за употреба текстилен отпадък.
Проектът се изпълнява от Текс Тийм ЕАД с одобрено финансиране от Европейския съюз през Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.“, по приоритетна ос 2 „Отпадъци“. Общата стойност на проекта е 432 148,17 лв., от които се осигурява финансова подкрепа в размер на 312 501,18 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 55 147,26 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Остатъкът от финансирането в размер на 64 499,73 лв. се осигурява от Текс Тийм ЕАД.
На 25.10.2021 г. беше проведена експертна Кръгла маса в рамките на проект № BG16M10P002-2.009-0039 „Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и система за електронно автоматизирано управление, включваща сортиране и подготовка за повторна употреба и рециклиране“.
Събитието имаше за цел да послужи като експертен форум, на който да бъдат очертани необходимите мерки и действия от всички заинтересовани страни, за да приложи България успешен и устойчив модел за управление на текстилните отпадъци. В събитието взеха участие представители на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба, представители на сортиращата индустрия, компании от текстилния сектор, вносители и търговци на дрехи втора употреба, браншови организации, както и експерти по кръгова икономика.
В рамките на събитието бяха обсъдени следните теми:
- ролята на текстила в кръговата икономика;
- задълженията, произтичащи от Европейската зелена сделка и законодателните промени на национално ниво;
- работещи модели и добри практики за управление на текстилни отпадъци в Европа и САЩ;
- обществени нагласи към текстилното производство и рециклиране – спрямо резултати от проучване на социологическа и маркетингова агенция BluePoint, проведено по поръчка на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба.
Събитието завърши с дискусионен панел за приложимите практики и модели за устойчиво управление на текстилните отпадъци в България.
...........................................................................................................................
До средата на 2021 г. вече са събрани общо 35 тона ненужен текстил от поставените специализирани контейнери на територията на Джъмбо Плаза в гр. София.
Текс Тийм изпълнява демонстрационен проект “Хъб за разделно събиране на употребяван текстил”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. По проекта са поставени 8 броя специализирани контейнери за текстил на територията на Джъмбо Плаза в гр. София. Закупено е специализирано оборудване (перални и сушилни машини, сортировъчни инсталации), с помощта на което събраният текстил се обработва и подготвя за повторна употреба и/или рециклиране, според годността на материала. Дейностите по обработка се извършват в гр. Варна, в производствената база на Текс Тийм.
В рамките на проекта, за първи път в България ще бъде интегрирано софтуерно решение, което позволява проследяването на генерираните количества текстил в поставените контейнери, включително осигуряване на информация за събрано и балирано количество, водене и следене на локациите на контейнерите, подпомагане на логистични решения и внедряване на ефективни маршрути на техниката за събиране на текстила.
Текс Тийм провежда информационна кампания, чиято цел е да популяризира проблемите и възможните решения, свързани с генерирането на отпадък от текстил, който в голяма част от случаите отива директно на сметищата. Именно поради тази причина важен аспект е екологосъобразното и отговорното поведение чрез изхвърляне на ненужния текстил в специализирани контейнери и пренасочването му за обработка, за превръщането му в дрехи „втора-ръка“ или за подготовка за рециклиране. До момента по проекта са проведени една встъпителна пресконференция и две информационни събития, с помощта на които да бъде мобилизирано и активното гражданско участие в решаването на проблема с текстилния отпадък. Регулярно се организират и комуникационни дейности на територията на Джъмбо Плаза за разпространение на информационни материали за целите и дейностите на проекта.
...........................................................................................................................
На 15.05 по време на IN&OUT Spring Market Текс Тийм проведе информационно събитие и първото модно ревю с дрехи втора употреба, като част от инициативата „Всяка жена е модна икона“. Инициативата има за цел да популяризира възможностите за поправка, ремонт и повторна употреба на отпадъците от текстил, в унисон с приоритетните политики на Европейския съюз в сектор „Отпадъци“.
Събитието е част от проект „Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и система за електронно автоматизирано управление, включваща сортиране и подготовка за повторна употреба и рециклиране“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Целта на проекта е прилагане на практика на тестови подход за организиране на система за разделно събиране на текстил, както и подготовката му за повторна употреба и рециклиране.
В рамките на проекта към настоящия момент са събрани над 10 000 кг текстил за подготовка за повторна употреба и рециклиране от общо 8 броя поставени контейнери за ненужен текстил на територията на Джъмбо Плаза, в гр. София. Закупени са специализирани машини и оборудване, които да осигурят подготовката на близо 40 тона разделно събран текстил до края на 2021 г.
...........................................................................................................................
В рамките на проект №BG16M1OP002-2.009-0039-C01 „Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и система за електронно автоматизирано управление, включваща сортиране и подготовка за повторна употреба и рециклиране“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ ще се проведе информационно събитие на 15.05.2021 г. на ул. Зайчар №113, гр. София.
Събитието има за цел да популяризира сред обществеността темите за поправка, ремонт и повторна употреба на отпадъците от текстил, да насърчи гражданите да участват активно в разделното събиране на ненужен текстил, както и да представи резултатите по проект №BG16M1OP002-2.009-0039-C01.
Събитието се обединява с инициативата IN&OUT Пролетен пазар, в рамките на която, с подкрепата на Текс Тийм ЕАД ще бъде организирано модно ревю за промотиране на повторната употреба на дрехи. Ще се даде възможност на дамите, посетителки на базара да се включат в ревюто като модели, а за тях ще се погрижат професионални гримьори и фризьори. Дамите ще представят подбрани дрехи, подготвени за повторна употреба, които ще получат като подарък от събитието.
В рамките на проект „Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и система за електронно автоматизирано управление, включваща сортиране и подготовка за повторна употреба и рециклиране“ към настоящия момент са събрани над 10 000 кг текстил за подготовка за повторна употреба и рециклиране от общо 8 броя поставени контейнери за ненужен текстил на Джъмбо Плаза, в гр. София.
...........................................................................................................................
Стартира изпълнението на проект за създаване на Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и последващата му подготовка за повторна употреба и рециклиране. Дейностите ще се реализират в София и Варна като ще се използват доказано добри и работещи практики в управлението на текстилни отпадъци. Създаването на подходяща и достъпна система за събиране на употребяван текстил от домакинствата е необходима предпоставка за ускоряване на прехода към „кръгова икономика“, както и за ефективната подготовка за повторна употреба и рециклиране на текстилните продукти.
На територията на търговски парк „Джъмбо Плаза“ в гр. София вече са разположени 8 броя специализирани контейнери за текстил, в които се очаква събирането на близо 100 тона ненужен текстил за период от 1 година. Събраният материал ще бъде обработван в производствената база на компанията Текст Тийм в гр. Варна, за да се осигури повторна употреба или рециклиране. Очаква се да бъдат подготвени за повторна употреба близо 40 тона от разделно събрания материал, което ще позволи удължаването на ефективния му живот и предотвратяване образуването му в отпадък.
Проектът предвижда използването на най-добрите налични технологии както в областта на електронното проследяване и отчитане на отпадъците от текстил, така и в областта на автоматизацията при обработката на текстилните отпадъци. За първи път в България ще бъде интегрирано софтуерно решение, което позволява проследяването на генерираните количества текстил в поставените контейнери, включително осигуряване на информация за събрано и балирано количество, водене и следене на локациите на контейнерите, подпомагане на логистични решения и внедряване на ефективни маршрути на техниката за събиране на текстила. Ще се изгради напълно самостоятелна демонстрационна система за разделно събиране, подготовка за повторна употреба и рециклиране на отпадъци от текстил. Концепцията за тази система е създадена въз основа на подобна успешна практика, реализирана в гр. Антверпен, включваща разполагането на контейнери за разделно събиране на отпадъци от текстил в търговски центрове и подготовката им за повторна употреба и рециклиране в рамките на Белгия. Прилагането на подобен подход и в България ще насърчи добрите практики в областта на разделното събиране, сортиране, повторна употреба и рециклиране на текстилни изделия.
„Изпълнението на този Проект е от важно значение в контекста на Европейската Зелена сделка и по конкретно Плана за кръгова икономика, както и във връзка с предстоящото създаване на система за разделно събиране на текстил в България. Вярваме, че Проектът ще допринесе за повишаване информираността на гражданите за възможностите и ползите от разделно събиране на ненужен текстил и ще подкрепи организирането на тази дейност в страната“, коментира Цветелина Томова, ръководител на проекта в Текс Тийм и допълва, че компанията е избрала официално да открие регионалния хъб в този период, тъй като съвпада с Европейската седмица за намаляване на отпадъците - най-голямата кампания за повишаване на осведомеността относно предотвратяването на отпадъците в Европа.
Проектът се изпълнява от компанията Текс Тийм ЕАД с одобрено финансиране от Европейския съюз през Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.“, по приоритетна ос 2 „Отпадъци“. Общата стойност на проекта е 432 148,17 лв., от които се осигурява финансова подкрепа в размер на 312 501,18 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 55 147,26 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Остатъкът от финансирането в размер на 64 499,73 лв. се осигурява от Текс Тийм ЕАД.
Текс Тийм ЕАД се занимава с внос, сортиране и продажба на дрехи за повторна употреба. Компанията внася употребяван текстил от Западна Европа и САЩ, който след необходимата обработка се реализира на пазари в България, балкански държави, Азия, Африка и Близкия Изток.
За допълнителна информация - Невена Давидова, М: 0897 299 608; Е: [email protected]
На 24.08.2020 г. Текс Тийм ЕАД стартира изпълнението на проект № BG16M10P002-2.009-0039 „Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и система за електронно автоматизирано управление, включваща сортиране и подготовка за повторна употреба и рециклиране“. Проектът е одобрен за финансиране по процедура BG16M10P002-2.009 „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците “, по приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.“.
Проектът е на обща стойност 432 148,17 лв., от които се осигурява финансова подкрепа в размер на 312 501,18 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 55 147,26 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Собственият принос от страна на бенефициента – Текс Тийм ЕАД е в размер на 64 499,73 лв.
Целта на проекта е прилагане на практика на тестови подход за организиране на система за разделно събиране на текстил, както и подготовката му за повторна употреба и рециклиране. Демонстрационният проект предвижда използването на най-добрите налични технологии както в областта на електронното проследяване и отчитане на отпадъците от текстил, така и в областта на автоматизацията при подготовката им за повторна употреба и рециклиране.
Предвидените дейности включват:
- поставяне на контейнери за разделно събиране на ненужен/употребяван текстил на територията на търговски парк Джъмбо Плаза (в район Кремиковци, Столична община);
- интегриране на софтуерно решение за обслужване на поставените контейнери за текстил, вкл. с цел установяване на събрано количество;
- закупуване, доставка и монтаж на машини и оборудване за осигуряване на сортирането на събрания материал и подготовката му за повторна употреба или за рециклиране, в зависимост от качеството на събрания текстилен отпадък – в сортировъчен център в гр. Варна;
- изпълнение на комуникационна кампания за популяризиране целите и резултатите на демонстрационния проект, включително информиране на гражданите за ползите за околната среда и човешкото здраве от разделното събиране на текстилни отпадъци, възможностите за подготовката им за повторна употреба или рециклиране.
Очакваните резултати от проекта са:
- повишаване информираността на населението за възможностите и ползите от разделното събиране на отпадъците от текстил;
- увеличаване на възможностите за разделно събиране и ефективността им;
- увеличаване на количествата разделно събран материал;
- увеличаване на количествата подготвен за повторна употреба материал и реализирането му като дрехи „втора употреба“;
- увеличаване количествата подготвени за рециклиране текстилни отпадъци; изпитване на установено добра практика в обхвата на три столични района.
Планирано е дейностите по проекта да се изпълняват в срок от 18 месеца от датата на сключване на Договора за безвъзмездна финансова помощ.